فراخوان هشتمين جشنواره موسيقي جوان

فراخوان هشتمين جشنواره موسيقي جوان براي دعوت از هنرمندان جوان سراسر كشور منتشر شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني موسيقي ايران(ناي)، فراخوان هشتمين جشنواره موسيقي جوان با تمركز بر دو بخش تكنوازي و تكخواني در حوزه موسيقي دستگاهی ایرانی و موسیقی کلاسیک،به شرح ذيل منتشر شد.

 فراخوان هشتمین جشنواره‌ی موسیقی جوان

هشتمین جشنواره‌ی موسیقی جوان با هدف شناسایی و تشویق موسیقیدانان جوان مستعد و خلاق در سراسر کشور، در دو حوزه‌ی موسیقی دستگاهی ایرانی و موسیقی کلاسیک، برگزار می‌شود. در بخش موسیقی دستگاهی ایرانی خوانندگان و نوازندگان سازهای تار، سه‌تار، سنتور، کمانچه، نی، عود و قانون و در بخش موسیقی کلاسیک نوازندگان سازهای پیانو، ویلن، ویولا، ویلنسل، فلوت، ابوا، کلارینت و گیتار کلاسیک به رقابت خواهند پرداخت. از پذیرفته‌شدگان مرحله‌ی نخست برای اجرای صحنه‌ای و شرکت در مرحله‌ی نهایی جشنواره دعوت به عمل خواهد آمد.

1. بخش موسیقی دستگاهی ایرانی

شرکت‌کنندگان در این بخش به اجرای گوشه‌های مندرج در جداول زیر به‌طور کامل و بر اساس یکی از ردیف‌های مشخص‌شده (ردیف میرزاعبدالله، ردیف آقاحسینقلی، ردیف صبا، ردیف دوامی) و نیز قطعه‌ی ضربی (برای بخش تکنوازی) یا تصنیف (برای بخش تکخوانی) خواهند پرداخت. معیارهای ارزیابی آثار عبارتند از رعایت آداب صحنه، اسلوب نوازندگی/خوانندگی، دقت در کوک و فواصل، سونوریته و صدادهی مناسب، موزیکالیته و بیان موسیقایی، اجرای صحیح رپرتوار و محتوای موسیقایی، نحوه‌ی پردازش جملات، ریتم و زمان‌بندی، نحوه‌ی تلفیق شعر و موسیقی. برای بخش آواز، در مرحله‌ی نهایی (اجرای صحنه‌ای)، نوازنده‌ای به انتخاب دبیرخانه‌ی جشنواره به همراهیِ شرکت‌کنندگان خواهد پرداخت؛ برای مرحله‌ی نخست، لازم است آواز بدون همراهی ساز، به‌صورت تکخوانی، اجرا شود.

مرحله‌ی نهایی: اجرای صحنه‌ای

در این مرحله هر شرکت‌کننده بین 5 تا 7 دقیقه وقت خواهد داشت تا اجرایی بر اساس برداشت شخصی خویش از اصول مبتنی بر ردیف در چهارچوب زیبایی‌شناسی موسیقی دستگاهی ارائه کند. همچنین، در این مرحله، شرکت‌کنندگان لازم است علاوه بر گوشه‌ها و قطعات مشخص‌شده در دستگاه‌های فوق‌الذکر (در مرحله‌ی اول)، با نظر هیئت داوران، به اجرای گوشه‌ها و قطعات مشخص‌شده در دستگاه‌ها/آوازهای زیر نیز بپردازند.

2. بخش موسیقی کلاسیک

شرکت‌کنندگان در این بخش در مرحله‌ی نخست صرفاً به اجرای قطعه‌ی اجباری مندرج در جداول زیر خواهند پرداخت. پذیرفته‌شدگانِ مرحله‌ی نخست، در مرحله‌ی نهایی (اجرای صحنه‌ای) لازم استعلاوه بر قطعه‌ی اجباری همچنین به اجرای یکی از قطعات انتخابی مشخص‌شده در جداول زیر، به انتخاب خود، بپردازند. معیارهای ارزیابی آثار عبارتند از رعایت آداب صحنه، دقت در کوک، نحوه‌ی جمله‌بندی، آرتیکولاسیون، آگوگیک، دینامیک، سرعت صحیح اجرا، کیفیت و رنگ‌آمیزی صدا و توجه به سبک‌شناسی آثار. برای اجرای قطعاتی که نیاز به همراهی ساز پیانو دارند، در مرحله‌ی نهایی (اجرای صحنه‌ای)، موسیقیدانانی به انتخاب دبیرخانه‌ی جشنواره به همراهیِ شرکت‌کنندگان خواهند پرداخت؛ برای مرحله‌ی نخست مسئولیت مشخص‌کردن نوازنده‌ی پیانوی همراهی‌کننده بر عهده‌ی متقاضیان است. همچنین، در مرحله‌ی نهایی، حفظ بودن قطعات برای نوازندگان سازهای پیانو وگیتار الزامی است و برای نوازندگان سایر سازها اجرای کنسرتوها از حفظ دارای امتیاز محسوب خواهد شد.

شرایط شرکت‌کنندگان

بخش تکنوازی

 • گروه سنی الف: 10 تا 15 سال (متولدین سال‌های 1378 تا 1383)
 • گروه سنی ب: 16 تا 21 سال (متولدین سال‌های 1372 تا 1377)
 • گروه سنی ج: 22 تا 27 سال (متولدین سال‌های 1366 تا 1371)

بخش تکخوانی

 • گروه سنی الف: 15 تا 21 سال (متولدین سال‌های 1372 تا 1378)
 • گروه سنی ب: 22 تا 27 سال (متولدین سال‌های 1366 تا 1371)

مدارک موردنیاز

 1. تکمیل فرم درخواست شرکت در هشتمین جشنواره‌ی موسیقی جوان
 2. لوح فشرده‌ی تصویری (VCD یا DVD) با کیفیت مطلوب و بدون افکت صوتی و تزئینات استودیویی
 3. تصویر کارت ملی و تصویر صفحه‌ی اول شناسنامه
 4. دو قطعه عکس رنگی 4×3 پشت‌نویسی‌شده و جدید

نکات

 • مهلت پذیرش آثار در مرحله‌ی نخست (به صورت حضوری یا از طریق پست) حداکثر تا تاریخ 15/4/1393 است.
 • مرحله‌ی نهایی (اجرای صحنه‌ای) در دهه‌ی آخر شهریور ماه 1393 برگزار خواهد شد.
 • تکمیل و ارسال فرم درخواست تعهدی برای دبیرخانه در خصوص دعوت از متقاضی ایجاد نمی‌کند.
 • مدارک ارسالی در دبیرخانه‌ی جشنواره محفوظ است و مسترد نمی­شود.
 • به مدارک ناقص ترتیب اثر داده نمی‌شود.
 • دبیرخانه‌ی جشنواره با شماره تلفن­های 66721170 و 88906080 آماده‌ی پاسخگویی به سؤالات متقاضیانِ شرکت در جشنواره است.
 • نشانی دبیرخانه: تهران، خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار، خیابان هانری کربن، پلاک 18، طبقه‌ی‌ اول
 • هرگونه اطلاع رسانی تکمیلی در خصوص جشنواره تنها از طریق پایگاه اطلاع رساني موسيقي ايران به نشانی (www.nay.ir) اعلام خواهد شد و مسئولیت پی‌گیری اخبار و اطلاعات این پایگاه برعهده‌ی متقاضیان است.جوان (1)3112

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *